Denise - Pátý poberta

12. března 2012 v 0:14 |  Info
Je to pár dní, co jsem chytila neodbytnou čtecí slinu, ale ke své vlastní smůle jsem doma nenašla nic, co by mé choutky dostatečně uspokojilo...


Je to pár dní, co jsem chytila neodbytnou čtecí slinu, ale ke své vlastní smůle jsem doma nenašla nic, co by mé choutky dostatečně uspokojilo. Takže jsem se vrhla na mé oblíbené HP FF, které jsem kvůli vlastnímu psaní tak trestuhodně dlouho zanedbávala. Jenomže zákeřná slina si nedala pokoj ani po dohnání všech kapitol, ze všech povídek, co mám kde rozečtené. Při brouzdání po netu a hledání, co by se ještě kde dalo spolykat, jsem narazila na stránku Projektu kritika. Věděla jsem o něm sice už dřív od Temnářky, ale protože Gjorkové jsou na tuhle srandu moc dlouzí a jinou povídku/příběh momentálně nemám, nechávalo mě to celkem chladnou (I když jako nápad vynikající, chraň bůh!)
Svůj názor jsem změnila ve chvíli, kdy jsem našla Denise a její nedokončenou povídku Pátý poberta. Napadlo mě, proč vlastně nezkusit něco zhodnotit, když už mám tu čtecí touhu. Mých deset kapitol, za jejích deset, to je fér nabídka... Lákalo mě to už jenom proto, že jsem se nikdy předtím nepokoušela komukoliv cokoliv hodnotit (z důvodu - Co ti dává právo někoho kritizovat, ty jedno pískle nedonošené?!...) a ještě navíc proto, že bych si tuhle povídku za normálních okolností nikdy nepřečetla. Povídky z doby pobertů, z nějakého mně neznámého důvodu prostě nemám ráda.
Otázka, jestli dokážu být objektivní, i když už teď se mi toho křivý huba, si nedala pokoj a tak jsem do toho šla. (Tak mě napadá, že bych vlastně mohla poslat Temnářce přihlášku do projektu, abych se neocitla na pranýři za porušování pravidel...)
No, a protože mě jak povídka, tak autorka zaujaly, ráda bych se tady s vámi o své dojmy podělila.
(Berte jako doporučení k přečtení. - Hodnocení, které jsem posílala v rámci Projektu je soukromé a je jen na autorce, jesti se ho rozhodne zveřejnit.)

Tedy:
PÁTÝ POBERTA? (Obsah ukradený ze stránek autorky)
Jeremiah Fox vypráví zpětně svůj životní příběh. Začíná od zlomového bodu, od svých jedenácti let, kdy se poprvé postavil tváří v tvář jinému světu, o kterém měl do té doby jen mlhavé tušení. Co rok, to jedna kapitola - až po současnost. Co se stalo v průběhu sedmi let? Jakou úlohu hraje Jeremiah Fox v životech takřka všech zásadních postav včetně Pobertů a Smrtijedů? A co se stalo, když kouzelnický (a i ten mudlovský) svět zasáhla válka s lordem Voldemortem?

Jak je z obsahu patrné, sledujeme dění z pohledu autorské postavy, což je věc, o kterou se už pokoušela řada autorů. (Nutno podotknout, že ne vždy je to pokus zcela zdařilý. Proto autorské postavy taky nijak zvlášť nevyhledávám) Jinak se ale povídka běžné HP FF zcela vymyká, a to způsobem, jakým je vyprávěna. - Jedna kapitola = jeden rok. Tohle byla jediná věc, se kterou jsem se při čtení tak trochu "prala". Vcucnout totiž celý rok do jedné kapitoly tak, aby to bylo obsahově výživné, a přitom to mělo hlavu a patu, není nijak snadné. Povídka je ale i přes tento drobný detail povedená. Nebudu tady prozrazovat děj, jediné co řeknu je, že rozhodně stojí za přečtení a sama pevně doufám, že bude v dohledné době dokončena. (Bylo mi přislíbenoMrkající)
Autorka má na svůj věk velmi slušně vypsanou ruku, a jestli se hodlá ještě zlepšovat, mohla by být za pár let docela nebezpečně dobrá :-D

Druhá věc, kterou jsem chtěla zmínit je, že Gjorkové nám vyletěly o měsíc dřív, než jsem očekávala a měly by být k dostání už od 5. dubna.
Oficální obálka včetně anotace je k nahlédnutí zde . Cena je bohužel o fous vyšší, než s jakou jsem počítala, ale s tím toho moc neudělám. Měla by se, ale dát sehnat levněji, než je uváděno. Třeba na stránkách beletrie.eu , je ta sleva poměrně výrazná.
Končím s oznamy, jdu zase dělat něco do školy...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 P. D. P. D. | Web | 12. března 2012 v 23:44 | Reagovat

projekt jsem taky zaznamenala a jako nápad se mi to moc líbí. snad jim to vydrží a bude to prospěšné - ať už jde o zpětnou pro autory nebo i obráceně. sama ale radši zůstanu sice stát mimo a budu se jen tvářit uctivě... vždy, jak vlezu do nějaké organizované nebo neorganizované skupiny, ztratím nadšení... :-D

2 Zdenina Zdenina | Web | 13. března 2012 v 14:37 | Reagovat

O projektu Kritika jsem slyšela, takté od Temnářky, ale zatím jsem se nezůčastnila. V budoucnu mi to snad vyjde.
Na beletrie.cz nakupuji docela často, protože se tam seženou kníky opravdu s velkou slevou. A na knihu Gjorkové se u moc těším.

3 Colleen Colleen | Web | 13. března 2012 v 17:06 | Reagovat

[1]: Já se tedy podobným družnostem taky vyhýbám. Zavání to pravidly a nutností je dodržovat :-D Jsem samostatně stojící jednotka, která tiše sleduje dění z temných koutů :-P A když už mě něco zaujme natolik, že neodolám a zúčastním se, většinou mám tendence ta pravidla obejít tak, abych nebyla moc vidět :-D  :-D (Ale pšššt :-x  :-D )
[2]: Děkuju :-) Ta vysoká cena mě žere, ale vzhledem k počtu stran se s tím dalo počítat :-? Tak doufám, že nezklame :-)

4 nel-ly nel-ly | Web | 19. března 2012 v 17:55 | Reagovat

zaznamenala, ale neúčastnila se... protože nevím, kde bych vzala právo něco hodnotit (a protože neumím lhát ani velebit, tak mi už několikrát za kritiku vyhrožovali smrtí, ehm) a hlavně se možná sama bojím, co bych se dozvěděla při hodnocení něčeho mého - krom toho jde povětšinou o FF a to už samo většina lidí nemá ráda

já na pobertovských povídkách s mařenama začínala, přečetla jsem fakt všechno a všude, ale to už jsou roky... teď mi to přijde už takové úsměvné (a nejvíc asi to, co jsem sama splodila, ale tak co už, bavilo mě to)

5 Colleen Colleen | Web | 22. března 2012 v 23:06 | Reagovat

[4]: Tak ano - a "právem hodnotit" jsem se taky dost prala... Ale zkusila jsem to a snažila jsem se být objektivní a to co se mi nelíbilo říct s citem :-) Jsem dosud naživu, tak se mi to snad i povedlo :-D

Jinak si nemyslím, že zrovna ty bys měla mít nějaké obavy ;-) a FF se je stále oblíbené.

6 Denise Denise | Web | 24. března 2012 v 8:34 | Reagovat

Moc ti děkujü za krásnou upoutávku... Nebezpečně dobrá, jo? xD xD No a ještě omluva, že mi tak trvalo, než jsem sesmolila ten svůj článek. Ale už ho máš u mě na blogu, takže mise splněna!!! xD XD Příští tejden mám zkoušky a de mi z toho hlava kolem, tak proto to zdržení... :-? ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama